W dniu 20.03.204 r. zajęcia z przedmiotu Communication in Team Leading odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu. Dr Stanisław Niewiński przedstawił temat Economic and political factors in communication: the case of the People’s Republic of China. Temat wpisuje się nie tylko w prowadzony przedmiot, ale i skierowany jest bezpośrednio do tegorocznej grupy studentów programu Erasmus+, którzy w większości pochodzą z Portugalii – kraju, w którym język chiński jest obecnie bardzo popularnym językiem obcym oraz w którym przebywa grupa ponad 26 tys. osób pochodzenia chińskiego. Zajęcia moderowała: dr inż. Katarzyna Mazur-Włodarczyk.
W czwartek 13 lutego 2025 r. odbyły się kolejne zajęcia Chi Kung Tai-Chi, w których wzięło udział grono miłośników tej chińskiej gimnastyki zdrowotnej.
Prowadzący – wykwalifikowany i doświadczony instruktor Chi Kung Tai Chi wyjaśnił uczestnikom w jaki sposób ćwiczenia poprawiają zdolność koncentracji, umiejętność rozluźniania napięć, koordynację ruchu, spostrzegawczość oraz umiejętność obserwacji i pamięć ruchową. W trakcie zajęć ćwiczenia były wprowadzane stopniowo, ich intensywność oraz trudność będą zwiększane dostosowując je oczywiście do indywidualnych możliwości ćwiczących, tak aby każdy mógł w pełni uczestniczyć w zajęciach i się do nich przyzwyczaić wynosząc, jak najwięcej korzyści z regularnej praktyki.
Pokazy tradycyjnego, chińskiego tańca, kaligrafii, parzenia herbaty a także quiz ze znajomości Państwa Środka – to tylko część punktów bogatego programu balu, zorganizowanego z okazji Chińskiego Nowego Roku: Roku Węża.
– Za nami wyjątkowe wydarzenie, bal z okazji Chińskiego Nowego Roku: Roku Węża, zorganizowany przez działający przy politechnice Instytut Konfucjusza, który jest pomostem pomiędzy Opolem a Chinami. Noworoczny bal ma już swoją długoletnią tradycję, cieszy fakt, że oprócz studentów i pracowników naszej uczelni biorą w nim udział samorządowcy, goście spoza uczelni – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który oficjalnie otworzył noworoczny bal. W przywitaniu Roku Węża, które odbyło w restauracji „Opolanka”, wzięło udział ponad 100 osób.
– Powitanie nowego roku to najważniejsze święto w chińskim kalendarzu. Wszyscy wtedy podróżują, żeby świętować z rodziną, znajomymi. Bardzo nam zależało, aby goście balu jeszcze lepiej poznali chińską kulturę, dlatego przygotowaliśmy m.in. pokazy kaligrafii, tańca, parzenia herbaty, malowania operowych masek. Oczywiście, nie zabrakło także zabawy przy muzyce na żywo – relacjonuje prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu. – Mamy Rok Węża, powinniśmy się zachowywać jak węże, czyli być bardziej elastyczni i gotowi na nadchodzące zmiany. Powinniśmy także znaleźć w sobie odwagę do podejmowania decyzji, przełamywania siebie, działać trosze inaczej, ale w dobrym kierunku – mówi prof. Gong Wenjing, chińska dyrektor Instytutu Konfucjusza.
Nasz pracownik dr Stanisław Niewiński odwiedził 13.12 z wykładem Liceum Ogólnokształcące nr I. Opowiadał uczniom o miejscu Chin I Indii w światowym ładzie politycznym i gospodarczym
Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu zaprasza na bezpłatne zajęcia Chi Kung Tai Chi
Miejsce: Studenckie Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego (SCK), ul. Katowicka 95, 45-061 Opole
Termin: czwartki godz. 16:30-18:00
Tai chi to nie tylko system ćwiczeń fizycznych, lecz także sztuka samoobrony. To wyjątkowa podróż w głąb siebie, uzyskanie równowagi pomiędzy ciałem i umysłem oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia.
Uwaga: Zapisy przyjmowane są na podstawie formularza zgłoszeniowego. W przypadku osiągnięcia limitu miejsc zgłoszenia będą rejestrowane na liście rezerwowej. Zajęcia są prowadzone przez kwalifikowanego Instruktora.
12 sierpnia w Centrum Współpracy Polska-Chiny “Instytut Konfucjusza” PO miało miejsce rozdanie dyplomów dla słuchaczy studiów podyplomowych “Chiny w biznesie międzynarodowym – prawne i kulturowe aspekty współpracy”. Serdecznie gratulujemy!