Studenci i uczniowie Instytutu Konfucjusza w Opolu i klas konfucjańskich w Katowicach i Białymstoku na Chińskim Wielkim Murze

W sobotę studenci i uczniowie Instytutu Konfucjusza w Opolu i klas konfucjańskich w Katowicach i Białymstoku brali udział w egzaminie kończącym kurs. Od wczoraj zwiedzamy. Dzięki uprzejmości pracowników Beijing University of Technology, którzy załatwili wszystkie formalności, dziś jesteśmy na Wielkim Murze!

Wakacyjne zajęcia w Pekinie

Drugi tydzień studenci i uczniowie Instytutu Konfucjusza w Opolu i klas konfucjańskich w Katowicach i Białymstoku zgłębiają niuanse języka chińskiego oraz zawiłości historii i kultury Państwa Środka . Wspaniali nauczyciele z Politechniki Pekińskiej powodują , że zajęcia są prawdziwą przyjemnością . Pomimo intensywnej pracy jest też czas na zwiedzanie.

V edycja konkursu tematycznego „Impresje o Chinach

Kluczem do zrozumienia Chin jest zrozumienie modernizacji w chińskim stylu. To wyjątkowy model modernizacji, który obejmuje rozwój na rzecz ogromnej populacji, dąży do wspólnego dobrobytu dla wszystkich, łączy postęp materialny z rozwojem duchowym, promuje harmonijne współistnienie człowieka z naturą oraz podąża ścieżką pokojowego rozwoju. Modernizacja w chińskim stylu ma zarówno charakter narodowy, jak i wymiar globalny. Chiny zdecydowanie opowiadają się za pokojem, rozwojem, współpracą i zasadą obustronnych korzyści, konsekwentnie realizując strategię otwartości i wzajemnych zysków. Dzięki własnemu postępowi nieustannie stwarzają nowe możliwości dla całego świata.

Chiny i Polska od zawsze były partnerami o zbliżonym spojrzeniu na proces modernizacji. Chiny z nadzieją oczekują na zacieśnienie współpracy z innymi krajami, w tym z Polską, w celu stworzenia środowiska i warunków sprzyjających rozwojowi, wspólnego stawiania czoła wszelkim trudnościom i wyzwaniom oraz wspólnego promowania modernizacji państw na całym świecie. Wszystko to ma służyć pokojowemu rozwojowi, wzajemnie korzystnej współpracy i wspólnemu dobrobytowi – tak, by wspólnie napisać nowy rozdział w budowaniu wspólnoty ludzkiego losu.

Drodzy Przyjaciele, jakie jest Wasze wyobrażenie o chińskiej modernizacji? Czy kojarzy się Wam z pojawieniem się modeli sztucznej inteligencji takich jak DeepSeek i humanoidalnych robotów? A może z inicjatywą „Pasa i Szlaku”, która zbliża do siebie Chiny i Polskę, lub z jednostronnym zniesieniem wiz, dzięki któremu „China Travel” staje się globalnym fenomenem? Serdecznie zapraszamy do udziału V edycji konkursu tematycznego „Impresje o Chinach” pod hasłem „Chińska modernizacja w moich oczach”. Wykorzystajcie swoją pasję, wiedzę i kreatywność, by wspólnie wnieść więcej pozytywnej energii w nadchodzący 2025 rok!

1. Temat konkursu

„Chińska modernizacja w moich oczach”

2. Termin konkursu

Nabór zgłoszeń: do 30 lipca 2025 r. Ogłoszenie wyników: na początku września

3. Uczestnicy

Konkurs otwarty dla wszystkich przyjaciół z Polski

4. Kategorie konkursowe i nagrody

Konkurs obejmuje cztery kategorie: filmy wideo, literatura, malarstwo i kaligrafia, fotografia. 

W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody: pierwsza, druga i trzecia. Dalsze szczegóły zostaną ustalone w trakcie naboru prac. Nagrodami będą chińskie upominki. Laureaci zostaną również zaproszeni do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

5. Wymagania dotyczące prac konkursowych

a) Wszystkie prace powinny być zgodne z tematem konkursu i mieć pozytywny wydźwięk. Uczestnicy proszeni są o podzielenie się swoim zrozumieniem i refleksją na temat chińskiej modernizacji – w oparciu o własne doświadczenia – oraz o ukazanie jej pozytywnego wpływu na Polskę i świat.

b) Każda praca musi być opatrzona opisem w formacie DOC, zawierającym następujące informacje: tytuł pracy, imię i nazwisko autora, data i miejsce powstania, krótki opis pracy (do 200 słów).

* Prace wideo mogą przybierać dowolną formę – dopuszczalne są m.in. wywiady, talk-show, krótkie filmy dokumentalne, vlogi, animacje czy materiały VR. Maksymalna długość filmu to 3 minuty, a minimalna rozdzielczość to 720p. Pliki należy przesyłać w jednym z następujących formatów: MPG, MPEG, AVI, MOV, WMV lub MP4.

* Prace literackie, takie jak wiersze czy eseje, powinny być przygotowane w formacie DOC i nie mogą przekraczać 3000 słów. Preferowanym językiem jest chiński.

* Prace malarskie i kaligraficzne nie są ograniczone pod względem techniki, materiału ani formy wykonania – należy je zeskanować lub sfotografować, a następnie przesłać w wersji elektronicznej w formacie JPG lub JPEG, o rozdzielczości co najmniej 300 DPI i rozmiarze od 1 MB do 10 MB. Obraz powinien być wyraźny, dobrze oświetlony. Prace nie mogą być oprawione.

* Fotografie należy przesłać w formacie JPG lub JPEG, w rozdzielczości nie mniejszej niż 300 DPI i przy rozmiarze pliku od 1 MB do 10 MB.

c) Praca musi być oryginalna i nie może zawierać żadnych znaków wodnych, takich jak logotypy, nazwy stron internetowych, adresy URL ani innych elementów reklamowych. W przypadku wykorzystania sztucznej inteligencji do stworzenia pracy, należy to wyraźnie zaznaczyć. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w zasadach konkursu w celu zapewnienia sprawiedliwego procesu oceny zgłoszeń.

6. Sposób przesyłania zgłoszeń

Prosimy o przesyłanie prac konkursowych wraz z wymaganym opisem oraz danymi autora w formie skompresowanego pliku (w formacie ZIP lub RAR) jako załącznika na adres e-mail: chinaembpoland@gmail.com.

Tytuł wiadomości e-mail powinien mieć następujący format: 2025 „Chińska modernizacja w moich oczach” – imię i nazwisko autora.

7. Zasady i warunki uczestnictwa

Uznaje się, że wszyscy uczestnicy zapoznali się z poniższymi zasadami, akceptują je i zobowiązują się do ich przestrzegania.

a) Odpowiedzialność prawną za prawa do wizerunku, dobre imię oraz prawa autorskie związane z pracą ponosi uczestnik.

b) Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce zastrzega sobie

prawo do nieodpłatnego wykorzystywania nadesłanych prac w celach promocyjnych, wystawienniczych oraz publikacji w Internecie. Dane osobowe przekazane przez uczestników będą wykorzystywane wyłącznie na potrzeby organizacji i przeprowadzenia konkursu.

c) Ostateczna interpretacja zasad konkursu należy do Ambasady Chin w Polsce.

Warsztaty w PSP im. Karola Miarki w Dylakach

W dniu 17 czerwca 2025 r. wolontariusze Instytutu Konfucjusza zorganizowali warsztaty dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Dylakach. W trakcie wizyty, uczniowie poznali podstawy chińskiej kaligrafii, a także elementy realioznawcze. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem fascynującej kultury i tradycji Państwa Środka, młodzi uczestnicy warsztatów wyrazili chęć udziału w kolejnych wydarzeniach kulturalno-artystycznych naszej placówki – z radością będziemy kontynuować współpracę!

Chiński Jazz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

12 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się koncert zespołu Blanka Lea. Artyści przedstawili połączenie najpiękniejszych tradycyjnych chińskich melodii, międzywojennych piosenek Siedmiu Wielkich Gwiazd z Szanghaju, ponadczasowych przebojów Teresy Teng oraz wybranych utworów polskiego i światowego jazzu, autorów takich jak Komeda, Jan Ptaszyn Wróblewski i Andrzej Kurylewicz. Koncert moderował zaprzyjaźniony z Centrum Współpracy Polska-Chiny – Instytut Konfucjusza w Opolu p. Jan Chmielowski.

Tydzień filmu chińskiego

Kolejny raz we współpracy ze Stowarzyszeniem “Opolskie Lamy” zorganizowaliśmy Tydzień Filmu Chińskiego. W dniach 19.05-23.05.2025 r w Kinie Meduza w Opolu wśród zaproponowanych tytułów znalazły się

– KSIĘGA I MIECZ, reż. Liu Bin Jie/Chiny 2023/83 min.;

– 800, reż. Guan Hu/Chiny 2020/149 min.;

– STARE WYGI, reż. Gao Qunshu/Chiny 2024/108 min.;

– DWIE WOJNY, reż. Feng Xiaogang/Chiry 2012/145 min.;

– UCIECZKA Z PIEKŁA, reż. Rao Xiaozhi, Frant Gwo/Chiny.

Filmy zostały wybrane wspólnie z liderem stowarzyszenia – Rafałem Mościckim i udostępnione dzięki uprzejmości Ambasady ChRL w Polsce.

Tydzień filmu chińskiego rozpoczął się ceremonią parzenia herbaty, a kolejne dni obfitowały również w liczne atrakcje dodatkowe jak warsztaty kaligrafii, gry w szachy chińskie i Gobang, warsztaty ozdabiania wachlarzy chińskich.

Wyjątkowe spotkanie z kinematografią prosto z Azji cieszyło się niemałym zainteresowaniem i stało się już coroczną tradycją.

Economic and political factors in communication

W dniu 20.03.204 r. zajęcia z przedmiotu Communication in Team Leading odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu. Dr Stanisław Niewiński przedstawił temat Economic and political factors in communication: the case of the People’s Republic of China. Temat wpisuje się nie tylko w prowadzony przedmiot, ale i skierowany jest bezpośrednio do tegorocznej grupy studentów programu Erasmus+, którzy w większości pochodzą z Portugalii – kraju, w którym język chiński jest obecnie bardzo popularnym językiem obcym oraz w którym przebywa grupa ponad 26 tys. osób pochodzenia chińskiego. Zajęcia moderowała: dr inż. Katarzyna Mazur-Włodarczyk.